Fenomen polskich bramkarzy

Fenomen polskich bramkarzy

Nasza reprezentacja zajmuje całkiem dobre miejsce w rankingu FIFA, choć nasza rodzima liga prezentuje bardzo niski poziom. W głównej mierze dobra postawa reprezentacji to zasługa zawodników grających na linii, czyli bramkarzy. Na tej pozycji posiadamy nadmiar bogactwa, wie o tym cały świat.

Biało-czerwoni golkiperzy grają w uznanych klubach

Wojciech Szczęsny, który jest zawodnikiem Juventusu Turyn, to nie pierwszy bramkarz, który reprezentuje barwy uznanego na całym świecie klubu. Nasi rodacy w szczególności bardzo dobrze radzą sobie na Wyspach Brytyjskich. Tam swoje najlepsze chwile w karierze przeżywał Jerzy Dudek, Artur Boruc.
Ten pierwszy wyruszył na zachód z Sokoła Tychy i trafił do holenderskiego Feyenoordu. Później pozyskał go Liverpool, a swoją wspaniałą karierę zakończył w Realu Madryt. Z kolei Artur Boruc przez wiele lat reprezentował barwy Celticu Glasgow. Tam bardzo szybko stał się legendą.

Inni wybitni polscy bramkarze

Nie można zapominać o Tomaszu Kuszczaku, który rozegrał kilka sezonów w Manchesterze United, stając się zmiennikiem Edwina van der Sara. Obecnie aktualnie najlepiej spisującym się polskim bramkarzem w Anglii jest Łukasz Fabiański, który od niedawna reprezentuje barwy West Ham United.
Innymi wybitnymi naszymi reprezentantami na pozycji bramkarza był Wojciech Kowalewski, który ubierał charakterystyczne spodnie bramkarskie oraz Przemysław Tytoń. Ten ostatni zasłynął obronionym rzutem karnym podczas Euro 2012 przeciwko reprezentacji Grecji. W kolejce do galerii sław czekają następni młodzi bramkarze – Marcin Bułka oraz Kamil Grabara.

Powrót do góry