Buty Adidas Nemeziz odkrywają tajemnice stadionowych muraw

Buty Adidas Nemeziz odkrywają tajemnice stadionowych muraw

Z dużą przyjemnością oglądaliśmy niedawno zakończone piłkarskie zmagania podczas Mistrzostw Świata w Rosji 2018. Przez ostatni miesiąc rosyjskie stadiony stały się praktycznie teatrem, na którego deski spoglądały tysiące par oczu. Najlepsi piłkarze, cudowne gole, wiele emocji, podziwianie elementów strojów piłkarskich, po innowacyjne technologie dotyczące koszulek, czy też buty Adidas Nemeziz. Jednak w tle swój mecz odgrywała także murawa stadionowa, o które w zasadzie niewiele wiemy.

Priorytet to dobrze przygotowana murawa

Dla trenerów, piłkarzy oraz wielu innych członków sztabów drużyny, także nawierzchnia stadionu jest niezwykle ważna. Za jej idealny stan odpowiadają osoby, które wykonują zawód tzw. greenkeepera. To prawdziwi specjaliści, których zadaniem jest dbanie o stan murawy, tak aby była odpowiednio przygotowana do meczu. Czuwają nad kształtem, zdrowiem, kolorem i wieloma innymi aspektami, które pozwalają nam sądzić, że piłkarze poruszają się po zielonym dywanie m.in. w butach Adidas Nemeziz.

To, aby boisko było dobrze przygotowane zależy od kilku aspektów. Murawa, żeby dobrze się przyjęła, powinna powstać na glebie piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej o lekkim kwaśnym PH. Dzięki takim właściwościom podłoża możliwe jest przepuszczanie wody, która w efekcie nie zalega, ani też nie tworzy kałuż. Za sprawą dobrej filtracji, trawa jest odpowiednio nawodniona i sprawia wrażenie świeżej i sprężystej.

Ubicie murawy oraz wpływ na nią butów Adidas Nemeziz

Dla greenkeepera szalenie ważne jest ubicie murawy. To decyduje o mocnym lub słabym odbijaniu się piłki podczas biegu piłkarza, który prowadzi futbolówkę. Dobra trawa powinna być też stabilna, tak aby nie rozrywała się pod naporem buta. Nie grozi to piłkarzom, którzy używają obuwia Adidas Nemeziz. W szczególności dla sportowców ważna jest równość murawy, dzięki czemu prowadzona piłka nie odskoczy od nogi, nie skozłuje nieoczekiwanie na bok.

Istotna jest także przesiąkalność murawy. Jeśli jest systematycznie pielęgnowana, to nie będę tworzyły się kałuże, a także gęstość zarośnięcia trawy będzie odpowiednia. Regularna dbałość o zieloną część boiska nie polega tylko i wyłącznie na koszeniu. Należy też wypełniać ubytki, dostarczać minerałów trawie, regularnie ją nawadniać i odpowiednio nasłoneczniać. Jednak w kwestii koszenia poleca się korzystać z kosiarek wrzecionowych, które koszą dokładnie i precyzyjnie.

Koszenie trawy wpływa na poziom gry

Skąd biorą się rozmaite wzory na murawie? Wspomniana kosiarka wrzecionowa tnie źdźbła bardzo dokładnie, bez postrzępienia trawy. Dzięki zastosowanemu walcowi na boisku powstają wszelkie rodzaju wzorki, jak np. romby, pasy zieleni itp. Jednak przykładając wagę do estetyki wykonania, greenkeeper musi skosić trawę na wysokość 23 do 25 mm. Osoba zajmująca się stanem murawy używa także takich narzędzi jak – wycinarka darni, rozsiewacz do nawozów, aerator oraz wertykulator.

Jakie są polskie murawy? W tej chwili praktycznie niczym nie ustępują swoim konkurentom na zachodzie Europy. Nie ma się czego wstydzić, ani też dziwić, choć koszt jest mniejszy kilka razy niż na zachodzie. Nawet najostrzejsze w części dolnej buty nie uszkodzą dobrze przygotowanej nawierzchni. Za takie można uważać Adidas Nemeziz, które w pełni będą wykorzystywane na rosyjskich boiskach.

Powrót do góry