Czas na zmiany, bramkarze grają nogami!

Czas na zmiany, bramkarze grają nogami!

To jak zmienia się piłka nożna można zaobserwować od kilku lat. Każdy rok jest postępowy w porównaniu z poprzednim. To samo dotyczy przypadków związanych z wykonywaniem piłkarskiego  rzemiosła. Na przykładzie bramkarzy można pokazać, jak duży nacisk kładzie się na dobrą grę nogami.

Zmiany specyfiki gry bramkarzy

Od samego początku futbolowej historii golkiperzy mogli jako jedyni na boisku dotykać piłki rękami. Dodatkową pomocą w tej czynności stały się specjalne rękawice, aby poprawić chwyt futbolówki. Nikt wówczas nie pomyślałby, że za kilka dekad od bramkarzy będzie wymagało się doskonałego wyszkolenia technicznego w prowadzeniu piłki na boisku.

Bramkarz zyskał także pełny uniform, czyli m.in. najczęściej spodnie bramkarskie Nike czy też bluza tego samego producenta. Oprócz tego wysokiej klasy buty i inne elementy ekwipunku zawodowego golkipera.

Nogi nie służą tylko do podpierania

Częsty żart wobec słabo grających nogami bramkarzy brzmiał: „twoja lewa noga służy tylko do wsiadania do autobusu”. Obecnie za wzór bardzo dobrego prowadzenia piłki uważa się Manuela Neuera, który swoimi odważnymi wyjściami i zwodami „wkręcił” niejednego zawodnika z pola gry.
Bramkarz już nie tylko wyprowadza piłkę, ale też inicjuje, obmyśla, gdzie należałoby posłać futbolówkę, tak aby rozpocząć akcję swojego zespołu. Gra nogami stała się niezwykle ważna, często mawia się, że golkiper to ostatni obrońca. Stąd też pod tym względem zwraca się szczególną uwagę na ten element piłkarskiego rzemiosła na treningach bramkarzy.

Powrót do góry