Piłka nożna – sport bardzo kontaktowy

Piłka nożna – sport bardzo kontaktowy

Piłka nożna to sport niezwykle kontaktowy, w którym bardzo łatwo o kontuzję. Niezależnie od tego, czy mówimy o rozgrywkach na najwyższym poziomie, czy też o amatorskim kopaniu piłki w gronie znajomych z pracy, trzeba bardzo uważać, aby niewinna rozgrywka nie zakończyła się poważnym urazem.

Ochronić nogi

Zdecydowana większość wszystkich urazów powstających w trakcie gry w piłkę nożną dotyczy nóg. Mogą to być stłuczenia bądź otarcia goleni i ud, a także naderwania mięśni. Oba te obszary można jednak skutecznie chronić. W przypadku goleni i całej okolicy kości piszczelowej nieocenione są ochraniacze Nike. Ochraniacze piłkarskie standardowo składają się z dwóch warstw – wewnętrznej wykonanej z pianki, oraz twardej zewnętrznej z tworzywa sztucznego. Mogą zapobiec nie tylko stłuczeniu, ale nawet złamaniu kości piszczelowej. Jednak aby rzeczywiście zwiększały bezpieczeństwo gry, powinny być dobrze dobrane – nie za małe ani nie za duże, dopasowane do kształtu nogi, a także stabilnie zamocowane. Są też ochraniacze dodatkowo zabezpieczające kostkę i staw skokowy, które również często ulegają kontuzjom. Natomiast w przypadku ud pomóc mogą podspodenki, które skutecznie zapobiegają otarciom powstającym w trakcie wykonywania wślizgów.

Jeśli chodzi o kończyny dolne, piłkarz może także doznać urazu kolana, a naderwanie więzadeł często oznacza konieczność długotrwałego i trudnego leczenia, w tym przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Kolejna bolączka piłkarzy to zespoły przeciążeniowe okolicy kolan.

Ręce, głowa, żebra

Nieco rzadziej dochodzi do kontuzji innych części ciała. Jednak bramkarze zdecydowanie bardziej narażeni są na urazy w obrębie kończyn górnych niż dolnych. Mowa tu zwłaszcza o uszkodzeniach palców, ale także o zwichnięciach w stawie barkowym. W wyniku nieszczęśliwych wypadków na murawie niekiedy dochodzi też do urazów głowy (np. w trakcie walki o piłkę i trafienia w głowę rywala zamiast w futbolówkę), złamania żeber czy pęknięcia śledziony.

Jak jeszcze można zapobiegać kontuzjom? Kluczowy jest dobór właściwych butów. Odpowiednich, czyli dopasowanych do nawierzchni, na której będziemy grać, oraz do aktualnych warunków pogodowych. Inne buty do piłki trzeba nosić na mokrej, grząskiej murawie, inne zimą, a jeszcze inne na nawierzchniach twardych czy w zamkniętych pomieszczeniach. Dobre buty do futbolu to dobra przyczepność – bez nich o upadek i kontuzję bardzo łatwo. Piłkarz powinien też występować w wystarczająco dopasowanym stroju, zwłaszcza koszulce, aby zwisającym materiałem o coś nie zaczepić, i aby rywal nie miał pokusy by go w ten sposób złapać i przytrzymać.

Profesjonalni piłkarze przechodzą niekiedy specjalne treningi unikania kontuzji, czy raczej sytuacji, które im sprzyjają. W ten sposób można nauczyć się stosowania odpowiedniej techniki gry. Natomiast wszyscy wielbiciele futbolu mogą sami zwiększyć poziom własnego bezpieczeństwa, pamiętając o rozgrzewce przed każdą rozgrywką. Rozciągnięcie mięśni z pewnością pozwoli zapobiec części urazów, podobnie jak unikanie zmęczenia czy przetrenowania.

Powrót do góry