Atuty sportu – czyli jak być zdrowym i w dobrej formie

Atuty sportu – czyli jak być zdrowym i w dobrej formie

Człowiek ceni są w życiu różne wartości. Zazwyczaj hierarchię wartości wynosimy z domu. Po osiągnięciu dojrzałości weryfikujemy system, w jaki wyposażył nas dom i tworzymy swoje własne życiowe credo. Jednak istnieją wartości uniwersalne, które przyświecają każdemu. Do tych wartości bez wątpienia należą życie i zdrowie.

Te dwie wartości łączą się ze sobą, gdyż dbając o zdrowie zapewniamy sobie życie. Brak troski o zdrowie znacząco wpływa na jakość naszego życia i może również je skracać. Mówiąc, iż ktoś umarł na własne życzenie, znaczy tyle, że o siebie nie dbał. Dbałość o zdrowie to szerokie pojęcie. Odnosi się do wielu zagadnień. Są to, między innymi, kontrole u lekarza, wykonywanie badań krwi, odczytywanie sygnałów od organizmu i reagowanie na nie oraz prowadzenie aktywnego stylu życia. Aktywność fizyczna znacząco wpływa także na psychiczną sferę człowieka. Dlatego rozwój człowieka, rozumiany w aspektach fizycznym i psychicznym, powinien być uznawany całościowo. Jednym z przejawów prowadzenia zdrowego stylu życia jest sport.

Oczywiście nie chodzi tu wyłącznie o sport w kontekście zawodowym, lecz także traktowanym jako hobby czy styl życia. Amatorskie trenowanie sportu może przynieść dla organizmu dużo korzyści. Przede wszystkim kształtuje się sylwetkę, utrzymuje wagę na odpowiednim poziomie, zapewnia się dobrą formę a także zyskuje się przyjemność. To pożyteczna forma spędzania wolnego czasu. Do takiej aktywności zachęca się dzieci już od najmłodszych lat. Wychowanie fizyczne w szkole nie załatwi utrzymania ciała i ducha w dobrej formie, jeśli ktoś poza szkołą prowadzi leniwy styl życia siedząc wyłącznie przed komputerem. Istnieje wiele klubów sportowych, szkółek i zajęć sportowych pozalekcyjnych podczas, których dzieci i młodzież mogą sensownie i zdrowo spożytkować czas.

Zalety sportu dla ludzkiego organizmu, czyli czy lepiej kopać piłkę czy oglądać telewizję?

Obecnie coraz więcej dzieci i dorosłych zamyka się w domach. Podwórka są puste, za to konta na portalach społecznościowych dwoją się i troją. Jeśli od najmłodszych lat dziecko pozna zalety sportu, chęć do niego pozostanie w nim na zawsze. Pamiętajmy, że to jakim będziemy dorosłym, zależy od tego, jakim byliśmy dzieckiem. Dzieciństwo bowiem, rzutuje na dorosłość. Aktywne dziecko, pełen zapału nastolatek zostanie w przyszłości najprawdopodobniej dbającym o zdrowy styl życia dorosłym. Zdrowe nawyki pozostają. Co należy zatem robić? Trzeba mieć świadomość, że ruch i świeże powietrze są lepszą opcją niż preferowanie wyłącznie osiadłego trybu życia. Brak dbałości o dobrą kondycję organizmu może być przyczyną wielu chorób. Zła dieta i brak ruchu są wstępem do otyłości. Obecnie otyłość jest plagą wielu krajów, które walczą z nadwagą dzieci. Jeśli ktoś ma zakorzenioną troskę o swoje zdrowie, będzie uważał na to, co je i zapewni organizmowi wszystko, co będzie niezbędne do jego rozwoju. Spacery, jazda na rowerze, gra w piłkę czy inne rodzaje aktywności działają korzystnie na ciało i umysł ludzi w każdym wieku. Dlatego dajmy dzieciom możliwość aktywności. Granie w piłkę nożną to przyjemne z pożytecznym. Tym bardziej, że dzisiaj są dostępne specjalne produkty, które ułatwiają treningi. Należą do nich elementy sportowej odzieży dającej komfort grania, jak np.: obuwie, koszulki, rękawice bramkarskie Adidas czy spodenki.

Powrót do góry