Podstawowe różnice w grze bramkarza na hali a na naturalnej nawierzchni

Podstawowe różnice w grze bramkarza na hali a na naturalnej nawierzchni

Mecze rozgrywane w krytych obiektach, czyli na halach sportowych zdecydowanie odróżniają się od rywalizacji toczonej na tradycyjnym obiekcie pod gołym niebem. Częstotliwość dokonywanych interwencji, rozmiar bramki, której musi strzec golkiper, to tylko kilka różnic. Czy bramkarz w piłce halowej jest lepszym specjalistą w swoim fachu niż jego odpowiednik na trawiastej nawierzchni?

Gra na małej bramce nie jest prostą sprawą

W piłce halowej odległość między słupkami wynosi trzy metry, a wysokość od dolnej krawędzi poprzeczki do podłoża boiska wynosi dwa metry. Wydawałoby się, że mniejsza powierzchnia do bronienia oznacza większą skuteczność udanych interwencji, jednak jest inaczej. Piłka uderzana przez zawodników z dużą intensywnością często jest nieosiągalna, czas reakcji musiałby być niemal natychmiastowy.

Inną kwestią jest też piłka, którą gra się na hali. W zdecydowanej większości są „włochate” i wypełnione są specjalną pianką. Poza tym podczas gry może odbijać się od ścian, więc może rykoszetować nieprzewidywalnie. Wówczas nawet najlepsze rękawice czy też spodnie bramkarskie Nike nie są w stanie pomóc.

Złe nawyki w grze na hali

Dużą trudność może mieć bramkarz, który chce się przebranżowić i zamiast gry na hali wybrać rywalizację na naturalnej nawierzchni. To praktycznie dwie różne techniki bronienia, stąd też trudno wyzbyć się złych nawyków. Obrona nogami w tradycyjnej piłce nożnej jest często jedynie ostatecznością.
Zdecydowanie częściej używane są ręce. Także na większej powierzchniowo bramce ważne jest odpowiednie ustawienie, zwłaszcza przy stałych fragmentach gry. Ważna jest też gra pod presją przy rzutach rożnych.

Powrót do góry