Kilka porad, jak dobrać odpowiednie buty piłkarskie

Kilka porad, jak dobrać odpowiednie buty piłkarskie

Wybór butów piłkarskich wcale nie należy do najprostszych. Zdarza się, że mężczyzna szybciej wybierze model samochodu, niż buty do gry w piłkę nożną. Można śmiało powiedzieć, że wielu panów nie kieruje się zasadami, które licznie opisywane są w różnych artykułach. Ci pozostali zaś, szczególnie, jeśli dopiero rozpoczynają karierę piłkarską, będą się ich ściśle trzymać. Wniosek z tego taki, że nie ma jednej reguły, która pozwoliłaby Ci kupić idealne buty piłkarskie. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które tę decyzję pomogą Ci podjąć. I o nich dziś napiszemy.

Szczegóły, szczególiki – pomogą Ci kupić idealne halówki Adidas

Jeżeli po raz pierwszy kupujesz obuwie piłkarskie, zapewne będziesz zastanawiał się z jakiego tworzywa powinno być wykonane, jaki rodzaj korków sprawdzi się na nawierzchni, na której będziesz grał. Może zrodzić się także pytanie, czy te korki będą Ci w ogóle potrzebne. Zapamiętaj jedno – korki potrzebne są do trawiastej nawierzchni, zaś do piłki halowej nie. Tutaj doskonale sprawdzą się halówki Adidas z gumową podeszwą.

Jedną fundamentalną zasadą, której powinieneś przestrzegać, bez względu na to czy będziesz grał na trawie czy na hali jest to, że buty muszą być idealnie dopasowane do stopy. Dlatego też tak ważny jest wybór odpowiedniego tworzywa, z którego zostały wykonane. Najczęściej rekomendowanym materiałem jest skóra naturalna. O ile wytrzyma dłużej i faktycznie doskonale dopasuje się do stopy gracza, o tyle – nie ma co ukrywać – trochę to potrwa. Skórę buta należy bowiem rozchodzić lub rozbić, aby nie uwierała podczas używania obuwia.

Piłka nożna – wiele rodzajów obuwia

Zdawać by się mogło, że piłka nożna to sport, w którym króluje jeden rodzaj obuwia. Być może w teorii tak jest. W praktyce jednak okazuje się, że nawet jeśli grasz w tradycyjną piłkę nożną, musisz mieć kilka rodzajów obuwia. Uzależnione jest ono bowiem od rodzaju podłoża, na którym rozgrywany jest mecz. Poniżej przedstawimy warianty, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Można je najogólniej podzielić na 4 kategorie:

  • gra na naturalnej trawie – tutaj doskonale sprawdzą się korkotrampki wyposażone w lanki. Pozwolą na swobodną grę na boiskach, które nie są idealnie ubite, ale również zawodnik na nich nie grzęźnie.
  • gra na grząskich boiskach z mokrą naturalną trawą – na taką nawierzchnię warto kupić korkotrampki, które wyposażone zostały we wkręty.
  • gra na sztucznej trawie – tutaj sprawdzą się buty, które posiadają niewielkie korki, rozmieszczone w niewielkiej odległości. Jeśli te korki na przypadną Wam do gustu, możecie również zakupić turfy.
  • gra na hali – tutaj z uznaniem spotkają się halówki Adidas, które nie posiadają kroków, ale gumową podeszwę, która ma doskonałą przyczepność na parkietowych i gumowych nawierzchniach.

Powyższy podział jest podstawą do podjęcia decyzji o zakupie odpowiedniego obuwia. Jeśli nie wiesz, na jakiej nawierzchni będziesz grał Ty lub Twoja pociecha, warto dopytać o to trenera.

Powrót do góry