Trudna praca sędziego piłkarskiego

Trudna praca sędziego piłkarskiego

Nieodzownym elementem rozgrywek piłkarskich jest obecność sędziego. Bez niego mecz po prostu nie może się odbyć. Natomiast kibice często nie mogą się obyć bez krytykowania jakości jego pracy, podważania kompetencji. Często w bardzo niewybrednych słowach.

Ogromna presja

Głośne narzekanie na pracę sędziego to nieodłączna część kolorytu prawie każdego meczu piłkarskiego, niezależnie od poziomu rozgrywek. Kibice swoje wiedzą, i nie zawahają się tego wygarnąć: „Sędzia-kalosz!”, „Sędzia – ile wziąłeś?!” – to jedne z łagodniejszych okrzyków, jakie arbiter może usłyszeć na niewielkich stadionach Polski powiatowej. Padają zarówno z ust rozgoryczonych fanów drużyny, której nie idzie najlepiej, jak i ze strony rodziców młodych zawodników, którzy twierdzą, że sędzia potraktował ich pociechy w niesprawiedliwy sposób.

Odporność psychiczna i gruba skóra to zatem wymóg numer jeden w trudnej pracy sędziego piłkarskiego. Aby nim zostać, trzeba oczywiście przejść długotrwałe szkolenie i zdać egzaminy sędziowskie, jednak to właśnie zimna krew i silna psychika sprawiają, że sędzia może sprawdzić się w tej pracy. W konfrontacji z krewkimi, niezadowolonymi zawodnikami oraz sfrustrowanym wielotysięcznym tłumem asertywność jest po prostu nieodzowna. Pewny siebie, sprawiedliwy, ale też nieustępliwy sędzia jest w stanie wzbudzić szacunek kibiców.

Wielka odpowiedzialność

Dobrze, żeby ta pewność siebie brała się ze świadomości perfekcyjnej znajomości wszystkich możliwych przepisów dotyczących prowadzenia rozgrywek piłkarskich. Sędzia główny jest na boisku bogiem – tylko on podejmuje decyzje, i są one nieodwołalne. Sędziowie asystenci (liniowi, boczni) pełnią jedynie funkcję pomocniczą, a sędzia główny wcale nie musi brać pod uwagę ich sugestii.

Jednak w celu zwiększenia klarowności gry w polu karnym coraz częściej wykorzystuje się dodatkową funkcję sędziów bramkowych, którzy stoją i obserwują grę za bramkami. Nie zapominajmy też, że w meczach na wyższych szczeblach rozgrywkowych bierze udział także sędzia techniczny, który ma zadanie sygnalizować zmiany zawodników oraz czas przedłużenia gry.

Tak czy inaczej zakres kompetencji głównego arbitra jest ogromny. To właśnie sędzia główny przyznaje drużynom przeciwnym rzuty wolne i karne, aczkolwiek może też zastosować przywilej korzyści, czyli nie odgwizdać, jeśli drużyna pokrzywdzona jest w danym momencie w korzystnej sytuacji. Może też przerywać grę, aby ukarać poszczególnych zawodników żółtą bądź czerwoną kartką. To także sędzia podejmuje decyzję, o ile powinny zostać wydłużone połowy meczu, oczywiście stosownie do wcześniejszych przerw w grze.

Jeśli piłka lub zawodnik uderzy w sędziego, traktuje się go jak powietrze, gra toczy się dalej. Arbiter główny z pewnością się nie oszczędza, musi mieć nie lada kondycję, nieustannie biegając za piłką, śledząc przebieg gry. Tym samym, podobnie jak piłkarze, jest narażony na urazy i kontuzje. Dobre buty oraz ochraniacze piłkarskie Nike z pewnością mu się więc przydadzą.

Powrót do góry