Wakacje w Amsterdamie – odwiedź najbardziej kontrowersyjne miasto Europy

Wakacje w Amsterdamie – odwiedź najbardziej kontrowersyjne miasto Europy

Stolica Holandii jest dla wielu obcokrajowców idealnym miejscem do życia i pracy. Turyści chętnie więc odwiedzają to miejsce, by na własnej skórze przekonać się, czy Holendrzy naprawdę są tak tolerancyjni, poznać brzmienie specyficznego języka i – nie oszukujmy się – znaleźć miejsca, w których legalnie sprzedaje się marihuanę.* Amsterdam to fascynujące miasto będące również celem podróży miłośników piłki nożnej. Jakie miejsca warto odwiedzić podczas wizyty w Amsterdamie?

Nie przegap!

Zwiedzanie Amsterdamu warto rozpocząć od znajdującego się w centrum Placu Dam, na którym znajdują się: Pałac Królewski pełniący niegdyś rolę ratusza, Gabinet Figur Woskowych Madame Tussauds z figurami sławnych aktorów, piosenkarzy i polityków z całego świata, a także Pomnik Pamięci Ofiar II wojny światowej.

Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania stolicy Holandii jest Muzeum Amsterdamskie opowiadające o historii miasta. Warto odwiedzić również Dom Anny Frank, w którym w czasie II wojny światowej autorka „Dziennika” ukrywała się wraz z rodziną. Z kolei miłośnicy sztuki będą zachwyceni zbiorami znajdującymi się w Rijksmuseum (m.in. „Straż nocna” Rembrandta), Muzeum Van Gogha oraz Muzeum Miejskim (malarstwo światowe XX wieku).

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Amsterdamie jest De Wallen, czyli Dzielnica Czerwonych Latarni, słynąca z domów publicznych, coffee shops i pubów. W dzielnicy tej można również znaleźć Muzeum Kondomów. Wielu turystów odwiedza De Wallen głównie z ciekawości lub by dostać się do najstarszego kościoła (!) w Amsterdamie, Oude Kerk, który również umiejscowiony jest w tej słynnej dzielnicy.

Turyści, którzy w swoim kraju nie mogą legalnie kupić marihuany, często podczas pobytu w Amsterdamie szukają tzw. coffee shops, czyli sklepów, w których osoba pełnoletnia może nabyć maksymalnie 5 g popularnej w slangu młodzieżowym „trawki”. Jeśli więc szukasz kawiarni, zwróć uwagę, aby na szyldzie znalazło się słowo „café”, gdyż w coffee shops z pewnością nie znajdziesz kawy.

Dla fanów piłkarskich emocji

Stolica Holandii jest również miejscem, w którym znajduje się stadion słynnego holenderskiego klubu Ajax Amsterdam – Amsterdam ArenA, który od 2017 funkcjonuje pod nazwą Johan Cruyff ArenA. Stadion ten jest jednym z najnowocześniejszych na świecie i każdy odwiedzający może go zwiedzić, aby przeżyć niezapomnianą piłkarską przygodę. Zwiedzanie stadionu odbywa się z przewodnikiem, który oprowadza turystów po szatni, sali konferencyjnej, sali dla mediów oraz wyprowadza ich tunelem dla piłkarzy na murawę. Na zakończenie można odwiedzić sklep klubowy, by nabyć koszulki piłkarskie Adidas zaprojektowane dla holenderskiego klubu. W Amsterdam ArenA odbywają się również koncerty światowej sławy gwiazd. Do tej pory gościli tam m.in. Michael Jackson, U2 oraz Luciano Pavarotti. Fani holenderskiego klubu mogą również udać się do poświęconego historii Ajaxu muzeum Ajax Experience, które jednak nie znajduje się przy stadionie, lecz w centrum Amsterdamu, na placu Rembrandta.

*Artykuł ma charakter informacyjny i nie zachęca do spożywania marihuany.

Powrót do góry