Wakacje w Trondheim – odpocznij w jednym z malowniczych norweskich miast

Wakacje w Trondheim – odpocznij w jednym z malowniczych norweskich miast

Norwegia to cel podróży wielu Polaków. Niektórzy wyjeżdżają tam w poszukiwaniu lepszego życia i dobrze płatnej pracy, inni podróżują do Norwegii, aby odpocząć w otoczeniu natury. Obok Oslo i Bergen to właśnie Trondheim (trzecie co do wielkości miasto w Norwegii) jest jednym z najczęściej odwiedzanych norweskich miast. Bezpośrednio do Trondheim dostaniesz się, lecąc z Gdańska liniami Wizz Air. Sprawdź, co koniecznie musisz zobaczyć, będąc na wakacjach w Trondheim.

Najciekawsze miejsca na mapie Trondheim

Jednym z najpopularniejszych zabytków Trondheim jest Twierdza Kristiansten, która wielu turystom służy za punkt widokowy. Niewielką białą twierdzę wzniesiono w 1681 roku i stanowiła ona ochronę przed szwedzkimi najazdami. Podczas II wojny światowej w Twierdzy dochodziło do egzekucji osób związanych z norweskim ruchem oporu. Twierdzę można zwiedzać wraz z przewodnikiem. Poza Twierdzą Kristiansten panoramę Trondheim można oglądać również z wieży telewizyjnej Tyholttårnet.

Katedra Nidaros jest kolejnym obowiązkowym punktem na mapie podróży po Trondheim. Monumentalną katedrę wzniesiono w 1152 roku, a podczas jej budowy wzorowano się na katedrze w Canterbury. To właśnie tu pochowano norweskiego króla Olafa II, który wprowadził do Norwegii chrześcijaństwo i został ogłoszony świętym oraz patronem całego kraju. Obok Katedry Nidaros mieści się Pałac Arcybiskupa, który został wybudowany w XII wieku i był siedzibą biskupa do 1537 roku, a obecnie znajduje się w nim Muzeum Arcybiskupstwa.

W Trondheim można odwiedzić również 58-metrową drewnianą budowlę Stifsgarden, która niegdyś była rezydencją króla. W Stifsgarden mieści się ponad 140 pomieszczeń, które można zwiedzać z przewodnikiem. Z kolei osoby spragnione zapierających dech w piersiach widoków będą mogły zachwycić się fiordem Trondheim, który jest trzecim co do długości fiordem w Norwegii i rozciąga się przez 130 kilometrów.

Miłośnicy muzyki popularnej z pewnością nie będą zawiedzeni wizytą w Rockheim, muzeum historii norweskiej muzyki, w którym znajdują się wystawy obejmujące muzykę Norwegii od lat 50. XX wieku aż po dzień dzisiejszy. W Rockheim możesz między innymi zagrać na gitarze razem z Ronnim Le Tekrø oraz zabawić się w DJ-a lub grafficiarza. W muzycznym muzeum znajdziesz również Salę Sławy poświęconą taki norweskim artystom jak A-ha czy Wenche Myhre.

Norwegia dla miłośników futbolu

Trondheim jest również siedzibą słynnego norweskiego klubu piłkarskiego Rosenborg BK, dlatego miłośnicy piłki nożnej nie mogą przegapić wizyty na Stadionie Lerkendal, który jest drugim co do wielkości stadionem w Norwegii, zaraz po stadionie Ullevaal w Oslo. Stadion norweskiej drużyny mieści się przy ulicy Klæbuveien 125, około 2 km od centrum miasta. Na miejscu możesz zwiedzić stadion i nabyć w sklepie klubowym koszulki piłkarskie Adidas z logo Rosenborg BK. Jeśli chciałbyś udać się na mecz rozgrywany przez Rosenborg, bilety możesz nabyć przez internet lub w kasie, w dniu meczu, gdyż bardzo często zostają wolne miejsca, więc nie trzeba się spieszyć z zakupem.

Powrót do góry