Co warto zrobić po zakończonym treningu?

Co warto zrobić po zakończonym treningu?

Jak wygląda zakończenie Waszego treningu? Zazwyczaj nie mamy za dużo czasu na spokojne zakończenie i podsumowanie ćwiczeń. Kończymy, szybko się rozciągamy i biegniemy do szatni. Warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie treningu i dokładnie rozciąganie. Pomoże to w szybszej regeneracji i przygotowaniu do kolejnego treningu.

Co zrobić po zakończonym treningu?

Rozciąganie

Rozciąganie jest tak samo istotne jak rozgrzewka przed rozpoczęciem właściwego treningu. Rozciąganie pomaga mięśniom się zregenerować i wrócić do ich naturalnej długości. Omijanie rozciągania to prosta droga do bólu i sztywności mięśni, a nawet do kontuzji! Rozciągaj się w swoim tempie i skupiaj się na każdej partii mięśniowej. Najważniejsze są oczywiście te najbardziej spięte. Oddychaj spokojnie i głęboko, podczas wydechów pogłębiaj rozciąganie.

Rolowanie

Rozciąganie jest niezwykle istotne bo pozwala mięśniom się zregenerować. A zregenerowane mięśnie będą gotowe na kolejny trening. Jeśli chcesz ten proces jeszcze przyśpieszyć zastanów się nad rolowaniem mięśni. Potrzebny jest do tego specjalny wałek do masażu. Masuj każdą część ciała, ze szczególnym uwzględnieniem tych najbardziej wrażliwych. Modyfikuj ucisk w zależności od tego jak napięte są mięśnie. Rolowanie to świetne uzupełnienie rozciągania.

Analiza treningu

Po zakończonym treningu warto poświęcić chwilę na analizę wykonanych ćwiczeń i naszego samopoczucia. Postępy możesz zapisywać w specjalnej aplikacji, ale równie dobrze sprawdzi się długopis i kartka papieru. Zanotuj jakie ćwiczenia wykonałeś, ilość serii i powtórzeń, ile robiłeś przerw. To pozwoli na śledzenie postępów i ich analizowanie. Zapisuj też jak się w danym dniu czułeś, ile miałeś energii, ile spałeś. To wszystko pozwoli na lepsze monitorowanie Twojego organizmu. Możesz do tego też użyć specjalnych monitorów aktywności.

Nawadnianie i odżywianie

Po zakończonym treningu nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu i uzupełnieniu elektrolitów. Pozwoli to na uniknięcie odwodnienia. Aby mięśnie mogły się zregenerować, organizm powinien otrzymać odpowiednią ilość węglowodanów i białek. Możesz wypić specjalny koktajl lub po prostu coś zjeść. Węglowodany pomogą w odbudowie mięśni i dodadzą energii.

 

Zadbaj o ubrania i sprzęt

Jeśli ćwiczysz na siłowni, pamiętaj aby odłożyć na miejsce sprzęt, który używałeś. Za pomocą specjalnego płynu i papierowego ręcznika wyczyść wszystkie elementy sprzętu, które dotykałeś. Dzięki temu kolejna osoba nie musi obawiać się o swoją higienę. Zadbaj też o swój sprzęt i sportowe ubrania. Po powrocie do domu nie zostawiaj spoconych ubrań w torbie. Najlepszym rozwiązaniem będzie szybkie ich wypranie. Sportowe ubrania pierz zawsze w trzydziestu stopniach na delikatnym programie, najlepiej przy użyciu specjalnego płynu. Nie ma znaczenia co pierzesz, czy jest to koszulka Nike Poland czy szorty nieznanej firmy. Jeśli chcesz, żeby ubrania długo Ci służyły musisz o nie odpowiednio dbać. Pamiętaj też o wyjęciu butów z torby. Niech wyschną przed kolejnym treningiem. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemnego zapachu.

 

Zakończenie treningu to równie ważny element jak rozgrzewka. Warto poświęcić kilka minut na rozciąganie, rolowanie i analizę ćwiczeń.

Powrót do góry